Gasp Edilen Haklarımız İle İlgili Basın Açıklaması

Değerli Üyelerimiz, sıkıntılarınızı dile getirmek üzere THY önünde toplandık. Siz değerli üyelerimizin sadece standartlara uyarak hizmet vermenizi (S.O.P. Uygulaması) rica ediyor, işverene gücümüzü ispatlamanızı bekliyorum.

Basın açıklama metnimiz:

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI, HAVACILIK SEKTÖRÜNÜN KIYMETLİ ÇALIŞANLARI, GÜZİDE ÜYELERİMİZ, KIYMETLİ STK BAŞKANLARIMIZ, BU YAĞMURLU HAVA DA BİZE DESTEK VERMEYE GELEN TEMSİLCİLERİMİZ, GÖNÜL VERENLERİMİZ, MİSAFİR SENDİKALARIMIZ… HEPİNİZE HOŞ GELDİNİZ SAFALAR GETİRDİNİZ DİYORUM.

BUGÜN BURADA DAHA 6-7 AY ÖNCE AKDETTİĞİMİZ 26. DÖNEM TOPLU İŞ SÖZLEŞMEMİZE RİAYET ETMEYEN, ÇALIŞAN EMEKÇİ ARKADAŞLARIMIZIN ELDE ETTİĞİ KAZANIMLARI ÇEŞİTLİ BAHANELER GÖSTEREREK ÖZELLİKLE TASARRUF TEDBİRİ ADI ALTINDA ELİNDEN ALMAYA ÇALIŞAN THY YÖNETİMİNE DUR DEMEK VE HAVA-İŞ OLARAK, ÜYELERİMİZİN YANINDA OLDUĞUMUZU DAHA GÜR BİR SESLE DUYURABİLMEK ADINA TOPLANMIŞ BULUNMAKTAYIZ.

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNİN İMZA TARİHİNDEN BUGÜNE DEK THY YÖNETİMİ ISRARLA VE İNATLA HUKUKA AYKIRI BİR TAKIM UYGULAMALARINI DEVAM ETTİRMEKTEDİR. EMEKÇİ ARKADAŞLARIMIZIN ÖZVERİLİ ÇALIŞMALARI, AİDİYET DUYGULARI VE YAPTIĞI FEDAKÂRLIKLAR HİÇE SAYILMAKTA, İŞVEREN, YÖNETİM HAKKINI KÖTÜYE KULLANARAK ARKADAŞLARIMIZIN TÜM KAZANIMLARINA GÖZ DİKMEKTEDİR.

İŞVERENİN BU KÖTÜ NİYETLİ TUTUMU, ÇALIŞMA KOŞULLARINDA YAPTIKLARI ALEYHTE DÜZENLEMELER NE YAZIK Kİ ÇALIŞAN ARKADAŞLARIMIZIN MOTİVASYONUNU DÜŞÜRMEKTE, UÇUŞ GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE SOKMAKTADIR.

TASARRUF TEDBİRLERİ VE ŞİRKETİN KÂR MARJINI YÜKSELTME GAYESİ, ÇALIŞANLARIN EMEĞİNİ GASP EDEREK OLMAZ.  EMEKLERİNİZİ GASP ETME GİRİŞİMLERİNE BİZ HER ZAMAN VE HER KOŞULDA DUR DEDİK VE DEMEYE DE DEVAM EDECEĞİZ. ŞİRKET YÖNETİMİ EĞER KÂR MARJINI YÜKSELTMEK İSTİYORSA BUNU ÖNCE KENDİ İCRATLARINDA GÖSTERMELİ, KENDİ BÜNYESİNDEN TASARRUFA BAŞLAMALI, KENDİ HARCAMALARINI KISMALIDIR. GEREKSİZ YERE İHDAS EDİLEN KADROLAR KAPATILMALI, FAZLADAN YÖNETİCİ ÇALIŞTIRMAK BIRAKILMALIDIR. BİR TAKIM GEREKÇELERLE GÖREVDEN ALDIĞI VE ALMAK ZORUNDA KALDIĞI YÖNETİCİLERE HALA GİZLİ GÖREV ADI ALTINDA AYNI MAAŞLARI VE MAKAM ARAÇLARINI VERMEKTEN VAZGEÇMELİDİR. LÜKS HARCALAMALARI KISARAK, EMEĞİN VE ALIN TERİNİN KARŞILIĞINI VERMELİDİR.

ORTAKLIK, KAMUOYU AYDINLATMA PLATFORMUNA 560 MİLYON DOLAR KÂR AÇIKLIYOR. İŞLETME BU KADAR KÂRI KİMDEN ELDE ETTİ SANIYORSUNUZ? BU; ÇALIŞANIN, EMEKÇİNİN, EMEĞİNDEN ÇALARAK 40-50 SENEDİR HAK ETTİKLERİ SÖZLEŞMELERİ VE KAZANDIKLARI HAKLARI GASP ETMEKTİR. PAZAR MESAİLERİYLE, OTOBAN PARALARIYLA, YOL MASRAFLARINI KESEREK BURADAN GELEN BİRİKİMİ BORSAYA 560 MİLYON DOLAR KÂR OLARAK GÖSTERMEYLE OLMAZ. GERÇEK KÂR, İŞÇİYLE BERABER KAZANDIĞIN, İŞÇİYLE BERABER SIRTLADIĞIN KÂRDIR.

GEÇTİĞİMİZ HAFTA TÜM UÇUCU ARKADAŞLARIMIZIN PAZAR MESAİLERİNE GÖZ DİKİLMİŞTİR. DAHA NE KALDI? BUNDAN SONRAKİ AŞAMA NEDİR? İKRAMİYELERİMİZE Mİ GÖZ DİKECEKSİNİZ? DEVLETİMİZİN ÜLKEMİZE, MİLLETİMİZE VE BİZE HEDİYE ETTİĞİ BU GÜZİDE HAVALİMANINI ÇALIŞTIRALIM DİYE, KUCAKLAYALIM DİYE, BİZLERE VERDİĞİ ŞİRKETİ, BAZI BASİRETSİZ YÖNETİCİLER, ADETA BAKKAL YÖNETİR GİBİ YÖNETMEKTEDİR.

CUMA GÜNÜ YAPTIĞIMIZ AÇIKLAMADA BİRÇOK KONUYA TEMAS ETTİK. ANCAK BURADAN YİNE SESLENİYORUM. ULAŞIM MALİYETLERİNDEKİ ARTIŞIN ÇALIŞANLARDAN ALINMASI, MESAİLERİN ALINMASI, KAZANILMIŞ HAKLARIN ELDEN ALINMASI İLE ŞİRKET KÂR EDEMEZ.

İŞÇİNİN HAKKINI ÇALARAK, GASP EDEREK KÂR GÖSTERMEYİN. İŞLETMEDE ASIL DÜZEN NEDİR? EDİNİLEN KÂRDAN ÖNCE SATILAN MAL MALİYETİNİ DÜŞERSİN, PERSONEL MALİYETİNİ DÜŞERSİN, ONDAN SONRA KALAN KÂR SENİN GERÇEK KÂRINDIR. PERSONELİN HAKKINI KESEREK KÂR EDİLMEZ.  BU GÖZ GÖRE GÖRE KUL HAKKI YEMEKTEN BAŞKA BİRŞEY DEĞİLDİR. ÖZELLİKLE DE GENÇLİK YAŞLARINDAN BU YANA HARAMI-HELALİ ÇOK İYİ ÖĞRENMİŞ BAZI YÖNETİCİLERE SESLENİYORUM. DIŞARIDA “BİZ BU HAKLARI ÇOK İYİ SAVUNURUZ, BİZ HARAMI-HELALİ İYİ BİLİRİZ” DEMEYİ BİLENLERE SESLENİYORUM. ŞİMDİ YEDİĞİN KUL HAKKI DEĞİL DE NEDİR?

BURADAKİ TÜM EMEKÇİ KARDEŞLERİMİZE VE HAVA MUHALEFETİ SEBEBİYLE BURADA OLAMAYAN TÜM ARKADAŞLARIMIZA SİZLERİN VASITASIYLA DUYURUYORUM Kİ: BU İŞ SADECE BURADA KALMAYACAK. HUKUKİ MÜCADELEMİZİ DE SÜRDÜRECEĞİZ. BUGÜN İTİBARİYLE TÜM YASAL SÜREÇ BAŞLAMIŞ BULUNMAKTADIR. EĞER BU HAFTA SONUNA KADAR BU KEYFİ UYGULAMALARDAN GERİ DÖNMEZLERSE, BİZ DE KENDİ ALANIMIZDA HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALACAĞIZ VE BURADA HEM İŞVERENE HEM DE DÜNYAYA ISPAT EDECEĞİZ.

KIYMETLİ ÜYELERİMİZ SİZ VARSANIZ BİZ VARIZ VE BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ. SİZLERİ, EMEKLERİNİZİ KORUMAYA VE THY’NİN BU TUTUMUNU DEVAM ETTİRMESİ HALİNDE SENDİKANIZIN YANINDA DURMAYA DAVET EDİYORUM.

BURADAKİ HAKSIZ UYGULAMALAR KARŞISINDA SADECE UÇUCU ARKADAŞLARIMIZIN DEĞİL, KÂR ETMEK ADINA YERDE ÇALIŞAN TÜM ARKADAŞLARIMIZIN DA EMEĞİNE GÖZ DİKİLMİŞTİR.

THY YÖNETİMİ TARAFINDAN SON DÖNEMDE TÜM ARKADAŞLARIMIZIN SÖZLEŞMEYLE KAZANILMIŞ MAZERET HAKLARININ KULLANDIRILMAMASINA SENİN HAKKIN YOKTUR.

TÜM KADROLARDA ÇALIŞAN ARKADAŞLARIMIZ İÇİN UNVAN VE KADRO SORUNU YAŞANIYOR. MAALESEF ADALETSİZ BİÇİMDE KAFALARINA GÖRE MÜHENDİS ALIP, KAFALARINA GÖRE UZMAN ALIP, KAFALARINA GÖRE ‘’SENİN KAŞINI GÖZÜNÜ BEĞENMEDİM SENİ MEMUR YAPIYORUM DİYEN’’ ZİHNİYETE BURADAN BİR KEZ DAHA DUR DİYORUZ. BURADA, LİYAKAT YANİ EHLİYET ZİNCİRİNE UYULMALI, KİM HAK EDİYORSA HAK ETTİĞİ ŞEKİLDE KONUMLANDIRILMALI DİYORUZ. KENDİ TANIDIKLARINA, EŞİNE DOSTUNA, MAKAM VERİP DE BİR GÜCÜ OLMAYAN, KAŞINI GÖZÜNÜ BEĞENMEDİĞİN KİŞİLERİ EN ALT KADEMEDE ÇALIŞTIRMA HAKKINA SAHİP DEĞİLSİN.

DEĞERLİ ARKADAŞLAR BİZLER HANCIYIZ, YÖNETİCİLER İSE YOLCUDUR. BİZ DAHA ÖNCE NE YÖNETİCİLER GÖRDÜK, KAÇ YÖNETİCİYLE, KAÇ YÖNETİM KURULU BAŞKANI İLE ÇALIŞTIK, KAÇ PERSONEL BAŞKANIYLA ÇALIŞTIK, KAÇ GENEL MÜDÜR, KAÇ GENEL MÜDÜR YARDIMCISI GÖRDÜK BUNDAN SONRA DA GÖRMEYE DEVAM EDECEĞİZ. BU ARKADAŞLAR GİDERKEN ARKALARINDAN ALLAH RIZASI İLE ANILSINLAR. BELA İLE HARAM İLE ANILMASINLAR. O YÜZDEN BİR KEZ DAHA BURADAN UYARIYORUM: KUL HAKKI YEMEYİN, KUL HAKKI YEMEYİN, KUL HAKKI YEMEYİN.

MAALESEF BU ARKADAŞLARIN TİCARİ FAALİYETLER İLE İLGİLENMEKTEN ŞİRKETLE İLGİLENECEK VAKİTLERİ KALMAMIŞTIR. BU İŞLER MİLYONLARCA EUROLUK EVLERDE OTURARAK, KEYFİ UYGULAMALARLA, LÜKS OTOMOBİLLERLE, İSTASYONLARA GİDİPDE S350 LERİ GÖRÜP “NERDE BENİM MAYBACH ‘IM” DİYE BENİM ÜYEMİ AZARLAYARAK ÇÖZÜLMEZ. MICHELIN YILDIZI… NEDİR MICHELIN YILDIZI? SİZE SORUYORUM. NEYMİŞ EFENDİM MICHELIN YILDIZI OLMAYAN YERDE BİZİM BEYİMİZ YEMEK YEMEZMİŞ. KENDİN MICHELIN YILDIZLI RESTORANDA YİYORSUN AMA BU ARKADAŞLARIN DÜRÜM PARALARINI ÇALIYORSUN. ÖNCE KENDİN VAZGEÇECEKSİN LÜKSÜNDEN, ÖNCE KENDİN DUR DİYECEKSİN HARCAMALARA.

PERSONELE YAPILAN ZAMMA BAKIN, ZAMMA RAĞMEN HER ÇALIŞANIN KAYBI YILDA ORTALAMA 1 MAAŞ. ZAMMI KAŞIKLA VERİP KEPÇEYLE ALIYOR. ONDAN SONRA DA NİYE KAÇIYOR BU PERSONEL? SEN BU UÇAKLARI UÇURAN KABİNİYLE, KOKPİTİYLE, YERİYLE, VALİZ TAŞIYANINDAN, UÇAK ALTINDA BEKLEYEN ARKADAŞIMA KADAR HAKKINI ÇALMA, BİZ DE SENİ SIRTLAYALIM, TAŞIYALIM.

BİZ THY ‘NİN DÜŞMANI DEĞİL ASIL SAHİBİ, ASIL BEKÇİSİYİZ. SİZLER GELİP GEÇİCİSİNİZ AMA BİZİM ÜYELERİMİZ BURADA KALICIDIR. GÜN GELECEK SİZLER GİDECEKSİNİZ, AMA ÜYELERİMİZ YİNE BURADAN EKMEK YEMEYE DEVAM EDECEKTİR. O YÜZDEN HADDİNİZİ BİLİN ADALETLE HÜKMEDİN.

SON OLARAK BU HAFTA SONUNA KADAR YÖNETİM EĞER YAPTIĞI BU KEYFİ UYGULAMALARIN ÖNÜNE GEÇMEZSE, ADALETLE HÜKMETMEYE BAŞLAMAZSA, BU İŞ BURADA KALMAYACAK, DAHA BÜYÜK KALABALIKLA, DAHA ÖNEMLİ AÇIKLAMALARLA GERİ DÖNECEĞİZ.

BİZ BURADA SADECE KAZANILMIŞ HAKKIMIZI GASP EDEN BAZI BASİRETSİZ YÖNETİCİLERE MESAJ VERMEK İÇİN BULUNUYORUZ. ANCAK ŞUNU DA BELİRTMEK İSTİYORUZ Kİ, EĞER Kİ BU UYGULAMA DEVAM EDERSE, STANDART OPERASYON PROSEDÜRÜNE DÖNERİZ. BURADAN SON KEZ UYARIYORUM STANDART OPERASYONA ZORLAMAYIN BİZİ. BURADA BİRLİK YOK SANANLAR, KONU ADALETE, HAK GASPINA GELİNCE GÖRÜN BAKALIM NASIL BİRLİK SAĞLANIYOR NASIL AİDİYET SAĞLANIYOR?

DEĞERLİ ARKADAŞLAR BİR SONRAKİ TOPLANTIDA İNŞALLAH HAVA DAHA İYİ OLUR. SİZLERİ BU SEBEPLE DAHA FAZLA YORMAK İSTEMİYORUM. ÖNCELİKLE BURAYA GELEN BASIN MENSUBU ARKADAŞLARIMA, TÜM STK BAŞKANI VE ÜYELERİNE, ANADOLUNUN DÖRT BİR YANINDAN GELEN ARKADAŞLARIMA, DEĞERLİ PARTİ YÖNETİCİLERİMİZE, TEMSİLCİLERİMİZE, YÖNETİM KURULUMUZA VE DEĞERLİ TÜM ÜYELERİMİZE TEŞEKKÜRÜ BORÇ BİLİYORUM. SENDİKAMIZ ADINA MÜTEŞEKKİRİZ VE DESTEĞİNİZİ BEKLİYORUZ. SOP (STANDART OPERASYON PROSEDÜRÜ) İÇİN LÜTFEN İŞARETİMİZİ BEKLEYİN DİYOR, SİZLERİ ALLAH’A EMANET EDİYORUM.

DİRENE DİRENE KAZANAĞIZ..!

Ayrı bakınız

Ekim 2023 Dönemi Mesajı

Değerli arkadaşlarım; Ekonomik krizin herkesi kasıp kavurduğu şu ortamda sizlere iş hayatıyla alakalı bir metni …