Kış 2021 Dönemi Mesajı

Kıymetli Dostlar,

Dava arkadaşımız, Sendikamızın Mali Müşaviri, yaptığımız tasarruf hamlelerinin mimarlarından Muhasebe Müdürümüz Fatih Köşürgeli’yi ebediyete uğurladık. Rabbim makamını cennet eylesin, biz sevenlerine de sabrı cemil niyaz etsin. Hava-İş ailemizin başı sağ olsun…

Dostlar, dünya ahalisi olarak çok zor zamanlardan geçiyoruz. Ekonomik olarak ciddi sıkıntılar yaşadık ve biraz daha sabretmemiz gerekiyor. Turizm, lojistik ve ulaşım sektörleri bu süreçte ciddi yaralar aldı ama tünelin sonu yakındır inşAllah.

Bu zorlu sürece girdiğimiz ilk andan itibaren Devletimiz, Milletinin emrinde ve Milletinin refahı için elinden geleni yaptı. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı “Ekonomik İstikrar Kalkanı” ekseninde istihdamın devamlılığını tesis edecek ivedi hamleler yapıldı. İhdas edilen “Kısa Çalışma Ödeneği” vasıtasıyla emekçinin iş devamlılığı sağlandı. Biz de ilgili ödeneğe başvuran THY’deki üyelerimizden aldığımız aidatlara ara verdik. Bu süreçte karşı tarafın, emek refahını zora sokan hasmane tavrı bizleri hayretler içinde bıraktı. Havacılık emekçisinin yuvası olan Hava-İş’in, emekçileri kendi imkânları doğrultusunda koruma gayretine bigâne kalınmasına ve bu konuda basında yer bulan güdümlü haberlere anlam veremedik. Aslında koronavirüs hakkında Şirket’i uyaran, alınması gereken tedbirleri deklare eden, işin yol haritasını çizen ve istihdamın devamlılığına katkı sağlayanlar olarak bir “teşekkür” bir “Allah razı olsun” beklerken acı bir tazyikle karşılaştık. İtibarsızlaştırma ve yapılanları  yok sayma gayretkeşliğini acı bir tebessümle izledik. Son kertede ise haklı söylem ve tavırlarımızın reel karşılığının eziciliği, işi bir raya koymaya ve karşı tarafı hakikat çerçevemiz dâhilinde şartsız bir hizaya geçirdi biiznillah.

Değerli arkadaşlar bizim gücümüz, emekçinin alın teri ve Hakk’ın adaletinden beslenir. Bundan ötürüdür ki haklı taleplerimiz karşılık bulur. Bakınız kimse unutmasın ki Hava-İş olmasa bugün alınan kesintili maaş bile alınamaz ve emekçimizin üç ayda bir aldığı can suyu olan ikramiyeler bile ortadan kaldırılırdı. İlk önce ikramiyeler geçici kaldırılsın denirdi sonra da bu iş böyle gitmez denip tamamen kalkardı. Dostlar, sendika emekçinin hukukî teminatıdır. Sendikasızlaştırma ise bu teminatın kökünü kesme gayretkeşliğinden başka bir şey değildir. Bugün Teknoloji A.Ş. girişimi de THY bünyesindeki sendikasızlaştırmanın emaresidir. Şirket içinde zaten kurulu düzende sorunsuz ilerleyen bazı birimleri alıp farklı şirketlere bölmek, emekçinin birliğine yapılan darbedir. Yeni kurulan şirkete geçmek istemeyen bazı arkadaşlarımıza yapılan üstü kapalı baskı, yarın yapılacak hukuksuz eylemlerin ilk adımıdır. Ve sözde verilen bir tutam maaş zammı ise yarın kepçeyle alınacaktır. Biz, THY’nin asıl sahipleri olan Milletiz, emekçileriz. Biz; Ülkemiz, Devletimiz ve Milletimiz lehine hayırlı bir şey yapılsa en başta destekçisi olacak kesimiz. Ama bu ve benzeri girişimler faydadan ziyade güç bölünmesi ve keyfi uygulamalardan başka bir sonuç getirmeyecektir. Bakınız TGS, yıllar önce ayrıldı ve sendikasızlaştırıldı. Bugün TGS emekçilerinin hakkını savunacak, iş güvenliğini geliştirecek ve yarınlara refah içinde ulaştıracak hiçbir kurum yoktur. TGS ile başlayan ve geçerli bir lüzumu olmadığı hâlde bazı arkadaşlarımızı yeni kurulan şirketlere dağıtma girişimi hiçbir iyi niyet emaresi taşımamaktadır. Bundan sonraki aşamada kargo gibi kıymetli departmanları da bölmeye tevessül ederlerse kimse şaşırmasın. Arkadaşlar, biz bu keyfi gidişata kanunlar çerçevesinde dur diyeceğiz. Gücün, birlikteliğin bölünmemesi için göz bebeğimiz millî havayolumuz THY’nin selameti için dur diyeceğiz. Ayrıca herkes bilsin ki uluslararası arenada sendikasız bir THY, itibar kaybı yaşayacaktır. Çünkü THY’nin en büyük gücü cefakâr ve vefakâr Anadolu emekçisidir. Herkes bilsin ki Hava-İş oldukça, emekçilerin kararlı duruşu oldukça bu hataya müsaade etmeyeceğiz…

Değerli arkadaşlar, bu süreçte Hava-İş olarak üyelerimizin maddi manevi tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına “Acil Durum Hattı” oluşturduk. Salgın başladığından bu yana maaşlardaki kesintiler birçok arkadaşımızın ödeme planlarını bozduğu için biz de bu süreçte bir bankayla anlaşarak binlerce arkadaşımızın uygun şartlarda kredi almalarını sağladık. Başvurularda kredi ve puan sorgulamasından muafiyet sağlandı ve 36 vadeye kadar ilk üç ay ödemesiz kredi alınması sağlandı. Böylece, plansız bir durumun elimizden geldiğince bertaraf edilmesine vesile olduk.

Sektör içerisinde tedbir alınması henüz söz konusu bile değilken konu hakkında ihtisas sahibi Prof. Dr. Cemil Üstün Hocamızın bilgi ve önerileri eşliğinde hazırladığımız bültenlerimizde koronavirüs nedir ve nasıl önlem alınır, kabin, kokpit ve yer hizmetlerinde çalışan arkadaşlarımızın yaşadıkları sorunları, aldığımız önlemleri ve sağlıklı beslenme konusunda görüş ve önerilerimizi sizlere aktardık. Sizlerin de uzman önerilerini dikkate almanızı ve bu doğrultuda kişisel önlem almanızı istirham ederiz. Unutmayın, “Koronavirüs alacağınız tedbirlerden daha güçlü değildir!”.

Aynı zamanda Mart ayının başından itibaren tarafımızca yapılan girişimler neticesinde toplanan İSG Kurulları vasıtasıyla salgın süresince çalışanların sağlığını korumak adına alınacak ek tedbirler, işverene bildirilmiş ve bahsedilen önlemlerin hayata geçmesi sağlanmıştır.

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının salgın sürecinde Ülkemize ulaşabilmelerini sağlamak için Devletimiz tarafından başlatılan tahliye uçuşlarında üyemiz olan havacılık emekçileri, en az sağlık çalışanları kadar önemli bir görev üstlenmiştir. Bu sebeple başta tüm sağlık çalışanlarımız olmak üzere vazife şuuru içinde elinden gelen gayretle tüm emeğini sarf eden havacılık emekçisi kardeşlerime de bir kez daha şükranlarımı arz ederim.

Bu kadar fedakârlıklar yapılırken yatı görevi olan arkadaşlarımızın beslenmesine dahi özen gösterilmemesi konusuna değinmeden geçmek haksızlık olur. Bakınız, verilmesi gereken yemeklerin kalori hesapları bile TİS münasebetiyle kayıt altındayken buna bile özen gösterilmemesi hayrete mucip bir konudur. Ey ilgili idareciler, siz şirketin en büyük değeri olan ve size kazanç sağlayan işçinizin bile yemeğinden kesme gafletine hangi ara girdiniz bunu anlamış değiliz. Uçucu kardeşlerimin kahvesine bile müdahale ettiniz. O uçucular ki sabah uçuşuna saatler öncesi kalkıp hazırlık yapan ve gecesi gündüzüne karışan cefakâr kişilerdir. Onların acı kahvesine acı yaptırımlarla müdahale ettiniz. Allah feraset versin! Tabii, bilmiyorsunuz! O uçucu arkadaşımın bir yudum kahvesi ayazda kendine sıcaklık olur, uykunun, yorgunluğun gamını azaltır. Yani anlayacağınız bizimkisi, sizinkisi gibi keyif değil bir ihtiyaçtır! Bu konuda da gerekli izana en azından bir gün erişeceğinizi umut ediyoruz!

Evet arkadaşlar, yıllardır Sendikamızın mottosu olan “biz bize yeteriz” sözümüzün bu zor zamanlarda Ülkemizi kapsayan bir iyilik hareketinin başlığı olması da bizleri mutlu etti. Biz bize yeteriz çünkü biz, birlikte güçlüyüz. Unutmayın, Allah’ın izniyle birlikte azlar çok olur, dertler yok olur.

Sendikamız içerisinde yıllardır verdiğimiz hizmetlere de ara vermeden devam ettik. Sosyal mesafenin korunması için üyelerimize sunduğumuz DLA eğitimlerimizi ve sağlıklı beslenme danışmanlığı hizmetlerimizi dijital mecraya taşıyarak arkadaşlarımızın yanında olmaya devam ettik…

Özenle hazırlanan dergimizin sayfalarında gezinirken güzel vakit geçireceğinizi umuyorum.

Ülkemizde başlayan aşılama çalışmalarının hayırlı bir sonuca varmasını canıgönülden umut ediyorum.

Bu zorluğu birlikte ve en kısa sürede tamamen atlatmayı temenni ediyor, vefat edenlere Allah’tan rahmet ve hastalara da acil şifalar diliyorum.

Uçaklarımızın kesintisiz ve gönlümüzce tüm dünyaya muhabbet, kardeşlik ve umut götüreceği ve tekrar semada nazlı bir hilal gibi süzüleceği günlere erişmek temennisiyle herkese esenlikler dilerim. Birlikte güzel ve sağlıklı yarınlara…

 

ALİ KEMAL TATLIBAL

HAVA-İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI

 

Ayrı bakınız

Ekim 2023 Dönemi Mesajı

Değerli arkadaşlarım; Ekonomik krizin herkesi kasıp kavurduğu şu ortamda sizlere iş hayatıyla alakalı bir metni …