Bahar 2020 Dönemi Mesajı

Değerli Arkadaşlar,

Dünya olarak zor zamanlar geçirdiğimiz bu günlerin en kısa süre içerisinde son bulması temennisiyle sizleri selamlıyorum. Koronavirüs dünyaya yayılmaya başladığı andan itibaren Devletimizin tüm birimleri yüksek hassasiyet göstermiş ve gerekli tüm tedbirleri almıştır. Sözde gelişmiş ve medeni devletler, halklarının en temel ihtiyaçlarına dahi cevap vermemiş ve çoğu coğrafyada insanlık dramı yaşanmıştır.

Devletimiz sadece sağlık alanında yaptığı çalışmalarla bile birçok gelişmiş ülkeden daha proaktif davranmış ve yerinde tedbirler almıştır. Bununla birlikte sekteye uğraması kaçınılmaz olan ekonomik hayata dair önlemleri de ilk andan itibaren gayet başarılı bir şekilde almaya devam etmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Mart ayı ortasında açıkladığı “Ekonomik İstikrar Kalkanı” programıyla başlatılan istihdam devamlılığının sağlanmasına yönelik kanun değişiklikleri hızla hayata geçirilmiştir. Ekonomik olarak en çok etkilenen sektörlerin başında gelen havacılık sektöründe de ek düzenlemeler yapılarak işçilerin korunması sağlanmıştır. Bu kapsamda yetkili sendika olduğumuz  THY A.O. da “Ekonomik İstikrar Kalkanı” programında açıklanan “Kısa Çalışma Ödeneği”ne başvurmuş olduğunu tarafımıza bildirmiştir.

Aynı zamanda Mart ayının başından itibaren tarafımızca yapılan girişimler neticesinde toplanan İSG Kurulları vasıtasıyla salgın süresince çalışanların sağlığını korumak adına alınacak ek tedbirler işverene bildirilmiş ve bahsedilen önlemlerin hayata geçmesi sağlanmıştır.

Değerli Arkadaşlar,

Sendikamız Hava-İş de bu zor zamanların atlatılması için elinden gelen her şeyi yapmaktadır. Şu ana kadar hazırladığımız bültenlerimizde koronavirüs nedir ve nasıl önlem alınır, kabin, kokpit ve yer hizmetlerinde çalışan arkadaşlarımızın yaşadıkları sorunları, aldığımız önlemleri ve sağlıklı beslenme konusunda görüş ve önerilerimizi sizlere aktardık. Sizlerin de uzman önerilerini dikkate almanızı ve bu doğrultuda kişisel önlem almanızı istirham ederiz. Unutmayın, “Koronavirüs alacağınız tedbirlerden daha güçlü değildir!”.

Değerli Emekçi Kardeşlerim,

Salgın tehlikesinin başlamasıyla birlikte yaşanan süreçte işvereni, alınacak tedbirler konusunda uyarmaya ve ek tedbirler almaya yöneltecek girişimlerimiz devam etmektedir…

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının salgın sürecinde Ülkemize ulaşabilmelerini sağlamak için Devletimiz tarafından başlatılan tahliye uçuşlarında üyemiz olan havacılık emekçileri, en az sağlık çalışanları kadar önemli bir görev üstlenmiştir.

Bununla birlikte işverenin birçok noktada çalışanları mağdur etmeye yönelik girişimlerini öncelikle SHGM ve ilgili bakanlıklarla yaptığımız yazışmalar yoluyla durdurma girişimlerine devam etmekteyiz. Bu konuda üyesi olmaktan gurur duyduğumuz Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) ve Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) tarafından verilen destekler, işveren ile yaşadığımız anlaşmazlıklar konusunda elimizi güçlendirmektedir.

Bu süreçte Hava-İş olarak üyelerimizin maddi manevi tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına “Acil Durum Hattı” oluşturduk. Nisan ayının başı itibariyle Acil Durum Hattımıza ulaşan 2000’e yakın üyemizin taleplerini karşılamaya çalıştık. Aynı zamanda Kısa Çalışma Ödeneği sürecinin başlamasıyla maaşlarda yaşanacak maddi kayıpların olumsuz sonuçlarının önüne geçebilmek adına bankalarla anlaşmalar yapıp üyelerimizin faydalanmasını sağladık.

Süreç içerisinde üyelerimizin yaşayacağı maddi zorlukları birlikte aşmak adına Yönetim Kurulu Kararı ile diğer sendikalara da örnek olacak şekilde Nisan – Mayıs – Haziran aylarında üyelerimizden aidat almayacağımızı ilan ettik…

Değerli Üyelerimiz,

Havacılık emekçisinin sesi olan dergimizin bu sayısında Emeğin Öncüleri söyleşimizin konuğu, TOLEYİS, Türkiye Otel Lokanta Dinlenme Yerleri İşçileri Sendikası Genel Başkanı Sayın Cemail Bakındı Beyefendi oldu. Kıymetli bir emek savunucusu olan Sayın Başkan’ı, TOLEYİS Sendikası’nı ve oradaki emekçileri daha yakından tanımak, gönül birliğimize katkı sağlayacaktır. Sayın Başkan’ın yarım asra yakın emek mücadelesi elbette herkese güzel misaller sunmaktadır. Türk-İş çatısı altında mücadele veren emekçileri ve güzide sendikalarımızı birlikte tanımaya devam edeceğiz…

Dergimizde yer alan birbirinden kıymetli yazı, görüş ve haberleri sizlere sunmaktan büyük keyif alıyorum. Özenle hazırlanan dergimizin sayfalarında gezinirken güzel vakit geçireceğinizi umuyorum. Yıllardır Sendikamızın mottosu olan “biz bize yeteriz” sözümüzün bu zor zamanlarda Ülkemizi kapsayan bir iyilik hareketinin başlığı olması da bizleri mutlu etmiştir. Bu vesileyle “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” iyilik hareketine imkânlarınız ölçüsünde değerli yardımlarınızı istirham ederiz. Biz, birlikte güçlüyüz. Unutmayın, Allah’ın izniyle birlikte azlar çok olur, dertler yok olur.

Bu zorluğu birlikte ve en kısa sürede atlatmayı temenni ediyor, vefat edenlere Allah’tan rahmet ve hastalara da acil şifalar diliyorum.

Yakında ulaşacağımız mübarek Ramazan ayında bu seferlik sofralarımız ayrı ayrı kurulsa da gönüllerimiz bir olsun. Yine hep birlikte güzel, bereketli ve şen Ramazan sofralarında afiyetle buluşmayı ümit ediyorum. Tüm İslam âleminin Ramazan’ı mübarek olsun.

Uçaklarımızın, tekrar semada süzüleceği günlere erişmek temennisiyle herkese esenlikler dilerim. Birlikte güzel ve sağlıklı yarınlara…

 

ALİ KEMAL TATLIBAL

HAVA-İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI

 

Ayrı bakınız

Ekim 2023 Dönemi Mesajı

Değerli arkadaşlarım; Ekonomik krizin herkesi kasıp kavurduğu şu ortamda sizlere iş hayatıyla alakalı bir metni …