1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Kutlu Olsun

Ülkemizin kalkınmasında ve muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak adına ilerlediği yolda işçi ve emekçi kardeşlerimizin gece gündüz demeden büyük bir fedakârlıkla göstermiş olduğu çabaya minnettarız.

Bizler alın terinin ve emeğin değerini bilen bir milletin fertleri, toprağı bin bir emekle işleyen babaların, geleceğimizi gözünün nuru ile ilmek ilmek dokuyan anaların evlatlarıyız.  Emek dendiği anda hakkın teslimini erdem bilen, işçinin ve emekçinin alnındaki ter kurumadan hakkını teslim etmeyi mümkün kılan değerlerin destekçisiyiz. İşçilerin haklarının takipçisi ve her zorlukta destekçisi olmaktan onur duyuyoruz.

Emeğin, alın terinin ve helal kazancın yüceltildiği bir geleneğin temsilcileri olarak, üretimde ve paylaşımda adaletin tam manasıyla sağlandığı, mutlu ve müreffeh bir geleceğe yürürken, işçilerin ve emekçilerin hak ettikleri yaşam standardına erişmesi en büyük arzumuzdur.

İçinde bulunduğumuz Kovid-19 salgını  işçi ve emekçi sınıfının önemini bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Başta sağlık emekçileri olmak üzere, bu sıkıntılı günlerde vatandaşlarımızı evlerine ulaştıran, dünyanın dört bir yanına tıbbı ve insani yardım malzemeleri taşıyan havacılık emekçilerimiz ve daha sayamayacağımız tüm emekçi kardeşlerimiz insanlığa umut olmuştur.

Bizler, işçi ve emekçiler olarak yaşadığımız zor günlerde devletimizin açıklamış olduğu ekonomik paketlerden adil ve hakkaniyetli bir şekilde yararlandırılmayı bekliyoruz. İşverenlerden bu süreçte canları pahasına çalışmaya ve üretmeye devam eden tüm emekçi kardeşlerimizin haklarına saygı göstermesini talep ediyoruz.

Nasıl ki bir çok badireyi çalışarak, üreterek atlattıysak bu günleri de atlatacağımıza inancımız tamdır. Bu inanç doğrultusunda; emekçi kardeşlerimizin çalışma koşulları ve özlük haklarının iyileştirilmesi, sosyal haklarının genişletilmesi ve taleplerinin yerine getirilebilmesi adına dün olduğu gibi bugün de canla başla çalışmaya devam ediyoruz.

Bu güne kadar meydanları coşkuyla doldurup kutladığımız 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü yine aynı coşku ve heyecanla kutlayacağımız günlerin geleceğine inanıyoruz.

Buradan bir kez daha tüm işçi ve emekçi kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutluyor,  tüm işçi ve emekçi kardeşlerimi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Ali Kemal TATLIBAL
Hava-İş Sendikası Genel Başkanı

Ayrı bakınız

Ekim 2023 Dönemi Mesajı

Değerli arkadaşlarım; Ekonomik krizin herkesi kasıp kavurduğu şu ortamda sizlere iş hayatıyla alakalı bir metni …